Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık Sistemiyle Kitap Yayımlatmak Çok Kolay!

Yazar Koçluğu, Editörlük ve Gölge Yazarlık

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık Sistemiyle Kitap Yayımlatmak Çok Kolay!

kitap yayımlatmak

Kitapyurdu doğrudan yayıncılık sistemini hiç duydunuz mu? Kitapyurdu.com bir süre önce yazarlar ve yazar adayları için müthiş bir sistem kurdu. Artık kitap yayımlatmak sanıldığı kadar zor değil ve üstelik ücretsiz!

Birkaç ay önce, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık adıyla yazarlara ve yazar adaylarına eşine rastlamanın mümkün olmadığı bir sistem kuruldu. Bilindiği üzere geleneksel yayınevlerinden kitap yayımlatmanın iki yolu vardı. Birincisi, Can Yayınları, Doğan Kitap, Timaş, İthaki Yayınları, Yediveren Yayınları, İletişim Yayınları gibi büyük yayınevlerinden kitap yayımlatmak.

Ön bilgi: KDY için  editoryal çalışmalar, kapak tasarım, dizgi gibi tüm çalışmalar yazarlar tarafından hazır edilmesi gerekmekte ya da ücretli olarak ajanslara yaptırılması gerekmektedir. KDY’den bağımsız olarak benzer bir uygun fiyatlı bir hizmet olan butik yayıncılık ve kitap bastırma hizmetleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

kitap yayımlatmak

Bu yayınevlerinden kitap çıkarmak sanıldığı kadar kolay değil ve belirli bir süreç gerektiriyor. Hazırlamış olduğunuz kitap projesini yukarıda saydığımız vb. diğer yayınevlerine dijital olarak mail ile veya posta yoluyla çıktı/yazılı olarak gönderiyorsunuz. Sonra 3 ay ile 1 sene arasında değişen sürelerde projenizin bir editör tarafından okunmasını bekliyorsunuz. Çok iyi bir kitap çalışmanız yoksa çok büyük ihtimalle size olumsuz dönüş yapılıyor.

Bugün büyük yayınevleri kitap yayımlama konusunda oldukça seçici davranıyor ve bu konuda haksız da sayılmazlar. Çünkü kitap yayımlamak ciddi bir emek ve maliyet gerektiriyor. Bu nedenle de yayınevleri satması muhtemel kitapları basmayı tercih ediyor. Büyük yayınevlerinin birinden kitabınızın çıkması için ya bilinir bir yazar olmalısınız ya da ciddi bir kitleye sahip olmalısınız gerekir. Bazı yayınevleri ise kaliteden ödün vermediği için oldukça kaliteli bir proje ortaya koymanızı bekliyor. Bu nedenle isim yapmış yayınevlerinden kitap yayımlatmak oldukça zor.

Bilinen bir diğer kitap yayımlatma yöntemi ise parayla kitap yayımlayan yayınevlerinden biriyle çalışmak. Ortalama 9.000 ila 20.000 TL arasında değişen oranlarda ücret karşılığında parayla kitap basan yayınevlerinden kitap çıkarmak da mümkün! Bu yayınevlerinden çıkan kitapların ise en büyük dezavantajı, sınırlı sayıda okuyucu ile buluşabilmesi. Ayrıca dolandırıcı bazı yayınevlerinin bulunduğunu da belirtmek ve onlardan uzak durma konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. (Ek bilgi için bakınız: Kitap bastırma dolandırıcılığı)

Şunun altını önemle çizmek gerekir ki, eğer bilinir bir yazar değilseniz kitabınız öyle söylendiği gibi raflarda yer almaz. En iyi ihtimalle kitap satış sitelerinde satışa çıkar. Kitapevleri ve kitapçıların rafları oldukça sınırlıdır. Satması zor olan kitaplara raflarında yer ayırmaları da, paraya dönüştüremeden uzun süre ellerinde tutmaları da haklı olarak beklenemez. Kitapçılarda daha çok sirkülasyonu olan ve çok satan kitaplar bulunur.

Artık üçüncü bir ihtimal daha var: Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık

Evet! Kitapyurdu başta da belirtmiş olduğumuz gibi yeni bir hizmet vermeye başladı. Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık ile kitap yayımlatmak artık çok daha kolay ve hızlı. Üstelik ücretsiz… Hatta teklif etmiş olduğu telif hakkı oranlarıyla da eşine benzerine rastlamak mümkün değil.

İyi ve bilinir bir yazar değilseniz, yayınevlerinin size önereceği telif hakkı oranı genellikle %5 ila %15 arasında değişir. Hatta ilk kitabı yayımlanan yazara çoğu yayınevi telif hakkı dahi vermez, belirli sayıda kitap vermeyi teklif eder. Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’ta ise arada yayınevi bulunmadığı ve herhangi bir baskı, depolama maliyeti olmadığı için %50’ye kadar telif öder. Aslında ilk başladığında herkese %50 direk veriliyordu lakin sonradan yazara %0 ila %50 arasında iskonto yapma hakkı verdiler.

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sizden kitabınızı her şeyiyle hazır olarak göndermenizi bekliyor. İç baskı dosyasına, kapağına, mizanpajına, size verilen isbn numarasına, barkoduna varıncaya kadar bir kitapta yer alan her şeyi sizin hazırlamanız gerekiyor. Bütün aşamalar ise size mail yoluyla bildiriliyor.
Keza geleneksel yayınevlerinin asıl maliyeti zaten kitabın baskıya hazırlanma süreci ve sonrasında baskı maliyetleridir. Şöyle ki, editör, mizanpaj, edisyon, kapak tasarımı vb. çalışmalar için yayınevleri eleman çalıştırmaktadır. Baskı masrafları ve kitabın yayımlandıktan sonra (genellikle en az 1.000 adet baskı yapılır) depoda tutulması da ayrıca masraf demektir. Bu nedenle satmayacak kitapları, peşin olarak bütün masrafları karşılandıktan sonra (yayıncılık sektöründe kağıt, matbaa vb. işler peşin olarak ödenir) uzun süre depoda yer işgal etmesini hiçbir yayınevi istemez. Kağıdın dolar bazında alınıp-satılması da ayrıca yayınevleri için günümüz şartlarında büyük bir dezavantajdır.

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık Sistemi nasıl çalışıyor?

Öncelikle sizden istenilen kimlik ve adres bilgilerini sisteme giriyorsunuz. Sonra “Eserler” bölümünden, “Yeni Eser Başvurusu” linkine tıklayarak çalışmanızı Word formatında sisteme yüklüyorsunuz. Sonrasında sistem sizden adınıza hazırlanmış olan ve 2 yıllık süreyi kapsayan sözleşmeyi indirmenizi, e-devlet üzerinden alacağınız ikametgah ve nüfus kayıt örneğini sisteme yüklemenizi istiyor. Elbette sözleşmenin çıktısını aldıktan sonra imzalamanız ve taratarak pdf formatında sisteme yüklemeniz gerekiyor. Ya da istenilen bu belgeleri posta yoluyla da gönderebiliyorsunuz. Posta yoluyla göndermeyi tercih edenlerden ayrıca güvenlik açısından noterden alınacak imza beyannamesini göndermesi isteniyor.

Bu işlemlerden sonra yaklaşık 10 gün kadar sürecek bekleme süreci başlıyor. Eserinizin edisyonu hazır ise sonraki aşamaya geçebilirsiniz ancak hazır değilse size 3 defa edisyon hakkı tanınıyor. Yaklaşık bir hafta ile 10 gün arasında size mail ile bilgilendirme maili gönderiliyor. Edisyondan geçtikten sonra sistemden indirebileceğiniz hazır formatlar üstünde gerçekleştirebileceğiniz çalışma ile iç baskı dosyasını (pdf formatında), kapak dosyasını (pdf formatında) ve kitapyurdu.com’da gösterilecek olan ön kapak dosyasını (jpeg veya png formatında) sisteme yüklemelisiniz. Söylemiş olduğumuz gibi, bu çalışmalar için kullanabileceğiniz şablonları siteden indirebiliyorsunuz. Çalışmanızı yapabilmeniz için Adobe Indeigs ve Adobe Illustrator programlarını bilmeniz gerekiyor. Sistem bu çalışmaları yapamayacak olanlar için ise ajanslarla çalışma fırsatı sunuyor. Yaptığımız araştırmalara göre, bu ajanslar edisyon için ortalama 1.000 TL, kapak için de ortalama 2.000 TL ücret istiyor.

Bütün bu işlemleri kendiniz yapabileceğiniz gibi bir başkasından da yardım alabilirsiniz. Son aşamada ise sizden onay vermeniz bekleniyor. Onay verildikten sonra kitabınız 3 iş günü içinde kitapyurdu.com’da satışa çıkıyor.

Şurası önemli ki, kitabınızın kitapyurdu.com dışında bir yerde satışı yapılmıyor. Dilerseniz kendiniz kitabınızı %50 indirimli satın alarak dağıtımını yapabilir, başka kitap satış sitelerinde veya kitapevlerinde satılmasını sağlayabilirsiniz.
Bir diğer önemli konu şu ki, kitabınız hazır basılı halde olmuyor. Kitapyurdu.com’dan gün içinde verilen sipariş adetine göre kitabınız basılıp 2 gün içinde alıcıya gönderiliyor. Böylelikle satılmayacak kitap basılmıyor ve depoda bekletilmiyor. Sadece satılan kitabın baskısı yapılıyor.

Yayınevine gerek kalmadan kitap yayımlatmak

Genel anlamda Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sistemi bu şekilde çalışıyor. Bu sistemin, kitabınızın kitapyurdu.com dışında satılmaması gibi bir dezavantajı olsa da, söylemiş olduğumuz gibi zaten bilinir bir yazar değilseniz kitabınız hiçbir zaman raflarda yerini almıyor. Kitapyurdu.com ülkemizde en çok satış yapan ikinci kitap satış sitesi. Ayrıca Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık üstünden kitap çıkarmanın en büyük avantajı, geleneksel yayınevlerinde telaffuzu bile edilemeyecek olan oranlarda telif hakkı ödemesi.

Elbette tercih size kalmış. Dilerseniz kitabınızı yayınevine gerek kalmadan Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sistemi üstünden, dilerseniz büyük bir yayınevinden, dilerseniz de parayla kitap basan yayınevlerinden yayımlatmayı düşünebilirsiniz.
KDY’nin sunduğu hizmeti incelemek için siteyi ziyaret edebilirsiniz: KDY

Hatırlatma

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık dosya başvurusu öncesinde kitabınızın son okuması ve editöryal çalışmaları için ve KDY’nin talep ettiği format, kapak tasarımı ve mizanpaj şablonlarının hazırlanması için bizden destek alabilirsiniz. Destek almak için editor@yazarkocum.com adresine e-posta atmanız yeterli.

KDY’den bağımsız başka bir yayınevi çatısı altında hemen hemen aynı maliyetlere ve daha geniş imkanlarla kitap yayımlatmak için tıklayınız.

Ayrıca kitap yazma yeteneğine sahip olmayanlar veya kitap yazmak için yeterli zamanı bulamayanlar için gölge yazarlık hizmeti verdiğimizi hatırlatmak isteriz. Sorularınız için, sitemizin “İletişim” bölümünden ve editor@yazarkocum.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

0 Paylaşımlar
Whatsapp' ulaş