Kitap Bastırmak

Yazar Koçluğu, Editörlük ve Gölge Yazarlık

Kitap bastırmak, kitap çıkarmak, kitap yayınlatmak; birçok yazar ve yazar adayının eserini kaleme aldıktan sonra merak ettiği ve zorlandığı süreçlerin başında gelmektedir. Siz de yazdığınız eserin bir an önce basılması ve okurlarla buluşmasını istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Kitap bastırmak

Kitap bastırmak, kitap çıkarmak isteyen yazarların geldikleri son aşamadır. Uzun uğraşlar ve büyük bir emek sonucunda kaleme alınan eserin okurlarla buluşması her yazarın hayalidir. Ancak kitap yayınlatmak günümüzde bir hayli zorlaşmıştır. Özellikle son zamanlarda artan kağıt ve baskı maliyetleri, yayınevlerinin kitap yayımlama konusunda aşırı seçici davranması ile sonuçlanmıştır. Bu durum ise hiç şüphesiz yazarları büyük bir çıkmaza sokmakta ve kitap bastırma süreçlerini zorlaştırmaktadır.

Kitap Bastırmak

Kitap çıkarmak için gerekenler

Kitap bastırmak için yazarların öncelikle yanıtlaması gereken sorular bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Kitabı bizzat kendisi mi yoksa bir yayınevi aracılığıyla mı bastıracağı?
  • Kendisi bastıracaksa dizgi, mizanpaj ve kapak tasarımı gibi süreçleri nasıl yapacağı?
  • Yayınevi aracılığıyla bastıracaksa iyi bir yayınevinin bulunması ve sözleşme şartlarının nasıl sağlanacağı?

Görüldüğü üzere yazarların kitap bastırmak için üstesinden gelmesi gereken birçok soru bulunmaktadır. Bunlardan en pratik ve en yaygın olanı ise bir yayınevi ile anlaşma yaparak, kitabın o yayınevi çatısı altında yayımlanmasını sağlamaktır. Peki bunun gerçekleşmesi için neler yapılmalıdır?

Kitap bastırmak istiyorum

Kitap çıkarmak için en pratik yol şüphesiz bir yayınevi ile anlaşmaktır. Çünkü yazar olarak siz kendiniz kitap bastırdığınızda, kitabı dağıtmak ve herkes tarafından ulaşılabilir bir şekilde satışa açmak çok zordur. Özellikle kitap satış sitelerinde satışını sağlamak için öncelikle bir şirket, ardından bir yayınevi olmanız gerekmektedir. Ya da şahıs olarak bir dağıtımcı ile anlaşmak şarttır. Burada da kitabın depolanması, anlık olarak dağıtımcı siparişlerinin takip edilmesi ve kargolanması gibi ekstra iş yükleri doğmaktadır. Tüm bunlar hesaba katıldığında ise yazarın bireysel olarak kitabını bastırması en zorlu yöntem olmaktadır.

Kitap yayınlatmak için yayınevi ile anlaşmak ise kendi başına ayrı ve zorlu bir sürece sahiptir. Yayınevleri ile temasa geçmekten dosyanızın incelenmesini beklemeye, sözleşme şartlarının sağlanmasından eserinizin doğru bir şekilde yayımlanmasına kadar basamakların sonunda kitabınız yayınlanmaktadır. Burada altı çizilmesi gereken durum ise kitap bastırma dolandırıcılığına karşı hassas olunması gerektiğidir.

Kitap bastırmak artık çok kolay!

Kitap bastırmak için tüm bu zorlu süreçleri kolay ve hızlı şekilde aşmak istiyorsanız yayın danışmanlığı hizmetimizden ya da kitap bastırma hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Şeffaf ve hızlı bir yayıncılık ilkesiyle, çözüm ortaklığı yürüttüğümüz yayınevlerinin (Banliyö Kitap, Loti Kitap) çatısı altında kitaplarınızı sorunsuz bir şekilde bastırabilir ve düşük maliyetlerle okurlarla buluşmasını sağlayabilirsiniz.

Bize editor@yazarkocum.com e-posta adresinden ya da iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Whatsapp' ulaş