KDY Ajans Ücretleri Ne Kadar?

Yazar Koçluğu, Editörlük ve Gölge Yazarlık

KDY Ajans Ücretleri Ne Kadar?

KDY ajans ücretleri

KDY Ajans ücretleri, Kitapyurdu ajans ücretleri, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık hizmetleri üzerinden kitap çıkarmak isteyen birçok yazar ve yazar adayının merak ettiği konuların başında gelmektedir. KDY sistemi üzerinden kitap yayımlatmak isteyen birçok yazar, kitabının yayımlanması için gereken redakte işlemleri, kapak tasarımları ve dizgi (mizanpaj) gibi çalışmalarını bu ajanslara yaptırmaktadır. Sizler için bu konuyu ve karşılaşacağınız tahmini ücretleri araştırdık ve pratik bazı yolları derledik. 

KDY ajans ücretleri

KDY nedir?

KDY, kitapyurdu.com firmasının yazarlara yönelik olarak başlattığı bir doğrudan yayıncılık hizmetidir. Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık isminin kısaltılmış halidir. Yaklaşık iki yıldır devam eden bu sistemde şu ana kadar binin üzerinde kitap okurlarla buluşmuştur. Gün geçtikçe hız kazanan ve yaygınlaşan bu sistemde kitaplar POD sistemi, yani sipariş üzerine baskı sistemiyle üretilmektedir. Böylelikle klasik yayıncılıkta olduğu gibi bir kitabın önden 1000-2000 gibi yüklü adetlerle basımı sağlanmadığı için kağıt ve matbaa maliyetleri düşüktür. Sadece satışa konu olan kitaplar, sipariş adedi kadar üretilerek okurlara gönderilmektedir. Bu sistemin bir diğer güzel yanı ise yazarlardan herhangi bir ücret talep edilmemesidir. Ancak tek bir istisna ile. O da eserlerin tamamen baskıya hazır formatta teslim edilmesidir. Yazarlar, tamamen teknik süreçler olan baskı hazırlık dosyalarını bilmedikleri için mecburen ajanslara yönlendirilmekte, ajanslar da ücret karşılığında bu hizmetleri vermektedir.

KDY ajans ücretleri

Doğrudan yayıncılık ve ajans süreci nasıl işlemektedir?

KDY sisteminden faydalanmak isteyen yazarlar öncelikle sisteme kişisel bilgileriyle kayıt olmaktadırlar. Daha sonra eserlerinin kapak baskı dosyası ve mizanpaj baskı dosyalarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Ayrıca editörler dosyanın içini, yani metni de kontrol etmekte ve ihtiyaç duydukları metinlere redakte (tashih), yani bir editörün kontrol etmesi ve içerisindeki hataların düzeltilmesi şerhini düşmektedirler.

İşte yazarlar için zorlu süreç burada başlamaktadır. Temel olarak karşılarında aşmaları gereken üç engel bulunmaktadır. Bunlar:

  • Editörlük işlemleri/redakte
  • Kapak tasarımı
  • Dizgi

Yazarların, editörlük işlemlerini kendi başlarına halletme şansları vardır. Ancak çoğunlukla bir editörün yaptığı gibi profesyonel olmayacaktır. Bu nedenle dosyanın yeniden reddedilme ve revize verilmek ihtimali yüksektir.

Kapak tasarımı ve dizgi ise çoğunlukla grafik tasarımı eğitim alanlar hariç hiçbir yazarın bilmediği alanlardır. Çünkü sıradan bir kapak veya pdf dosyası ile kitap yayınlamak imkansızdır. Bunun özel olarak photoshop, indesing gibi programlar bulunmakta, çalışmalar onlar üzerinden tamamlandıktan sonra teknik çeşitli ayrıntılarla (ölçü, DPİ ayarları vb.) baskı dosyaları hazırlanmalıdır. İşte burada, yazarlar bunları yerine getiremediği için anlaşmalı ajanslara yönlendirilmektedir. Bu ajanslar, yazarlara editörlük, kapak tasarımı ve dizgi gibi hizmetler sunmaktadırlar. Böylelikle yazarlar ajansların hazırladıkları dosyaları KDY sistemine yüklemekte ve baskı için onay alarak kitaplarını yayınlatabilmektedirler.

KDY ajans ücretleri ne kadar?

KDY ajans ücretleri, ajanslara, hizmet türlerine ve eserin sayfa/kelime sayısına göre değişmektedir. Bu nedenle net bir fiyat belirtmek doğru olmayacaktır. Ancak yine de ortalama maliyetleri şu şekilde değerlendirebilirsiniz:

  • Editörlük hizmetleri: Sayfa sayısına göre değişmekle birlikte ortalama 200 sayfalık bir kitabın editörlük maliyetleri ajanslarda 1200 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir.
  • Kapak tasarımı: Sayfa sayını fark etmeksizin bir kitabın ortalama tasarım ve baskı dosyası maliyeti 1000 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir.
  • Dizgi (Mizanpaj): Sayfa (teknik olarak forma) sayısına göre 200 sayfalık bir kitabın ortalama dizgi maliyeti 1000 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir.

Söz konusu üç ajans hizmetinin ortalama toplam maliyetleri ise yaklaşık olarak 4.000 TL ile 7.000 TL arasında değişecektir.

Hangi ajansla çalışmalıyız?

KDY sisteminde, birbirinden farklı birçok ajansla işbirliği sağlanmıştır. Sisteme üye olduktan sonra bu ajansları görebilir, dilediğiniz ajansla çalışabilirsiniz. Bunlara ek olarak, alanında uzman bir ekipten oluşan ve kitap sektöründe tecrübeli, yukarıdaki maliyetlerden daha uygun bir şekilde uzman ekibimizden de hizmet alabilirsiniz.

Bonus: Her şey dahil basım hizmeti!

KDY süreci dışında bağımsız bir yayınevi ile çalışmak ve bir yayınevi markasıyla kitabınızı yayınlatmak istiyorsanız, hemen hemen aynı maliyetlerle basım dahil hizmet veren ve butik yayıncılık yapan Loti Kitap ve Banliyö Kitap yayınevlerinden hizmet alabilirsiniz. Editörlük, kapak tasarımı, dizgi, bandrol, ISBN gibi tüm süreçler içerisinde, ayrıca Kitapyurdu’nun yanı sıra birçok farklı satış kanalında ve e-kitap formatında kitabınızı hızlıca okurlarla buluşturabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak ve kısa sürede kitabınızı yayınlatmak için İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir ya da Whatsapp müşteri hattımızdan yazabilirsiniz.

 

 

Whatsapp' ulaş