Kitap Bastırma Fiyatları

Yazar Koçluğu, Editörlük ve Gölge Yazarlık

Kitap Bastırma Fiyatları

Kitap Bastırma Fiyatları

Kitap bastırma fiyatları, kitap bastırma fiyat, kitap çıkarma maliyetleri ve ücretleri nedir? Kitap çıkarmak hakkındaki merak ettiklerinizi sizler için derledik.

Kitap bastırma fiyatları

Kitap bastırma fiyatları, kitabın türü, içeriği, renkli olup olmaması, sayfa sayısı ve en önemlisi basım çeşitleri açısından değişiklik göstermektedir. 2023 yılı ortaları itibariyle ortalama 200 sayfalık bir kitabın klasik ofset baskılı yöntemlerle 1000 adetlik kitap bastırma fiyatları 20 Bin TL ile 30 Bin TL arasında değişmektedir.

Ancak bu fiyatlar Loti Kitap butik yayıncılık sisteminde tüm her şey dahil olarak 6 Bin TL ile 12 Bin TL arasında mal olmaktadır.

Klasik baskı sistemlerinde kağıt ve baskı maliyetlerinin döviz kurlarına bağlı olarak aşırı artışlara uğraması kitap sektörünü derinden etkilemiştir. Hatta bazı yayınevleri ortalama üç-dört katına çıkan maliyetler karşısında kitap yayınlama işlemlerini durdurmuş ya da geçici olarak askıya almak zorunda kalmışlardır.

Öte yandan ilk baskı maliyetlerini karşılayan yazarlar için de bu durum kitap çıkarma maliyeti yükselmesine ve kitap çıkarmanın zorlaşmasına neden olmuştur. Ancak yazımızın sonunda bahsedeceğimiz üzere düşük maliyetlerle hızlı bir şekilde kitap bastırma imkanı da bulunmaktadır.

Kitap Bastırma Fiyatları

Kitap bastırma fiyatları neden değişir?

Kitap bastırma fiyatını etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. Peki temel olarak bu değişkenler nelerdir? Dilerseniz kısaca bunlara bakmakta fayda var. Kitap bastırma fiyatlarını temelden etkileyen birçok farklı unsur bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kitabın forma sayfa: Diğer bir deyişle sayfa sayısıdır. Bir forma 16 sayfaya eşittir. Kitap sayfa sayıları tam ya da yarım formanın katları şeklinde olmak zorundadır.
  • Kitabın ölçüleri: Temel o olarak 13,5 X 21 cm ve 13,5 X 19,5 cm ölçüleri kullanılır. Ancak bazı durumlarda midi boy, cep boy gibi küçük ölçülerle akademik boy ya da sınav boy gibi büyük ölçülerde de basılabilmektedir. Harcanan kağıt miktarını etkilediği için maliyetleri de etkilemektedir.
  • İç sayfalarının renkli olup olmadığı: Kitabın iç sayfalarının renkli olması halinde maliyetleri çok daha artmaktadır. Kitaplar tek renk, iki renk veya dört şeklinde basılabilir. Her renk artımı maliyeti artırır.
  • Kullanılan kağıt kalitesi: Bilindiği üzere birçok farklı kağıt türü bulunmaktadır. Birinci hamur, ikinci hamur, Enzo, Holmen gibi farklı kalitelerde kağıtlar bulunmaktadır. Kağıt kalitesine göre kağıt maliyeti değişeceği için maliyetleri de değişmektedir.
  • Kullanılan kağıt gramajı: Kağıtları kalite farklılıklarının yanı sıra gramaj farklılıkları da maliyetleri değiştirmektedir. Günümüzde yaygın olarak 55 gr. – 60 gr. kağıtlar kullanılmaktadır. Gramaj arttıkça maliyet artacaktır.
  • Basım adedi: Kitap basımında maliyeti değiştiren bir unsur da basım adetleridir. Bir kitap ne kadar çok basılırsa birim maliyetleri düşecektir. Örnek olması açısından, bir kitabı bin adet basmakla iki bin adet basmak arasındaki temel fark kullanılan kağıt ve baskı adetidir. Ancak her ikisi için kullanılan kalıplar ve bazı temel işlemler aynı olacaktır. Bu nedenle çok basılan kitabın birim maliyeti düşmektedir.
  • Kullanılan baskı sistemi: Bilindiği üzere kitaplar günümüzde birçok farklı baskı teknolojisi kullanılarak basılabilmektedir. Bunlardan en yaygın olanı klasik baskı da diyebileceğimiz ofset baskı sistemiyken, ikinci olarak dijital baskı sistemi gelmektedir. Baskı sistemlerine göre maliyetler değişmektedir.
  • Baskıda yapılan ek işlemler: Kitaplar basılırken taleplere göre bazı küçük ek özellikler eklenebilir. Lak olarak bilinen kitapların kapaklarındaki minik kabartmalar buna güzel bir örnek olarak verilebilir. Öte yandan bazı kitapların selefon farklılıkları, bazı kitapların ise köşelerinin dik yerine oval kesimi gibi birçok farklılıklar bulunmakta ve eklenen her bir farklılık kitap basım fiyatları üzerinde değişikliğe neden olmaktadır.

Uygun fiyatla kitap bastırmak

Kitap çıkarmak isteyen yazarlar için düşük maliyetlerle kitap bastırmak mümkün. İş ortaklarımızdan Loti Kitap, butik yayıncılık sistemiyle maliyetleri en asgari düzeye çekmiştir. Sistem, sipariş üzerine baskı olarak işlemekte ve belli adetlerden sonra sipariş üzerine anlık baskı yapılmaktadır. Böylelikle yazarlar önden bin adet – iki bin adet gibi baskı maliyetlerinden kurtulmaktadır. Daha kapsamlı bilgi almak için İletişim sayfamızdan, hızlı bir şekilde kitap yayımlamak için: Kitap Yayınlama Başvurusu sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

0 Paylaşımlar
Whatsapp' ulaş