Hayalet yazarlık nedir? Hayalet yazar kimdir?

Yazar Koçluğu, Editörlük ve Gölge Yazarlık

Hayalet yazarlık nedir? Hayalet yazar kimdir?

hayalet yazarlık

Hayalet yazarlık kavramını ilk duyduğunuzda aklınıza ürpertici veya karamsar bir kavram gelebilir. Ama meraklanmayın, hayalet yazarlık, başka bir deyişle gölge yazarlık yayın dünyasının içerisinde var olan ve sıkça başvurulan bir yöntemdir.

Hayalet yazarlık nedir?

Hayalet yazarlık, çeşitli ve zorunlu nedenlerden dolayı yazma eylemini yerine getiremeyen kişilere verilen bir yazma desteğidir. Romandan öyküye, çocuk kitabından makaleye ve akademik eserlere kadar birçok farklı alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok meslek dalında veya kariyer amacıyla yazılı bir ürün ortaya çıkarmak zorunludur. Ancak çoğunlukla zaman yetersizliği, başka işlerin yoğunluğu veya ilgili alandaki yazın yeteneğinin eksikliğinden kaynaklı olarak yazma sürecinde birçok sıkıntı ile karşılaşılmaktadır. Bu tarz durumlar için ise hayalet yazarlık birebir çözüm oluşturmaktadır.

hayalet yazarlık

Neden hayalet yazarlık?

Birçoğumuz çeşitli motivasyonlardan dolayı bir kitap veya benzeri yazılı bir eser sahibi olmak istemekteyiz. Kimimizin çocuklarımıza bir anı bırakmak istemesi, kimimizin hayalinin yazar olmak olması ya da kimimizin etkin bir kariyer sahibi olması için bir kitap yayımlamanın zorunlu hale gelmesinden dolayı kitap çıkartmamız öncelik kazanmaktadır. Ancak işlerimizin yoğun olması, yeteri kadar zamanımızın olmaması, yazma konusunda uzmanlığımızın bulunmaması gibi farklı birçok nedenden dolayı kitap veya yazılı eser üretememekteyiz. Böyle durumlarda profesyonel bir destek almak şarttır. Hayalet yazarlık hizmeti bu ihtiyacı karşılayan profesyonel bir destek hizmetidir.

Hayalet yazar kimdir?

Hayalet yazar, kurgusunu veya projesini sizin hazırladığınız eserin uygulamasını yapan kişidir. Yani sizin yerinize eserinizi kaleme alan profesyonel bir yazardır. Mesleği yazarlık olduğu için, çok daha kısa sürede etkin ve amacına uygun yazarak ihtiyaç duyulan eseri ortaya çıkarır. Eser sahibine dosyayı teslim ettikten sonra kimse tarafından bilinmez. Başka bir anlamda hayalet olur ve ortadan kaybolur. Bu yüzden kendisine hayalet yazar denilmektedir.

Gölge yazarlık süreci gizli midir?

Hayalet yazarlık süreci tamamen gizli tutulur. Sadece eser sahibi olacak kişi ile hayalet yazar arasında iletişim sağlanır. Gerektiği takdirde eser sahibi ile hayalet yazar arasında gizlilik sözleşmesi imzalanır. Bu sayede eser sahibi garanti altına alınır. Gölge yazar hiçbir ortam veya platformda eseri kaleme aldığını beyan edemez, eser hakkında herhangi bir hak talebinde bulunamaz. Sadece eser sahibi ile hayalet yazar arasında yapılan anlaşmadaki ücreti talep edebilir. Bunlar dışında hiçbir şekilde hak iddiasında bulunamaz. Gizlilik sözleşmesi ile işte tüm bu hukuki sorunu ortadan kaldırır ve süreci garanti altına alır.

Bu hizmet yaygın mıdır?

Hayalet yazarlık kavramını birçoğumuz yeni duymuş olabiliriz. Ancak bu destek sanıldığının aksine hem ülkemizde hem de dünyaca oldukça yaygın bir destektir. Politikacılardan gazetecilere, akademisyenlerden sanatçılara kadar birçok kişi bu destekten doğrudan faydalanmaktadırlar. Avrupa ülkeleri ve Amerika gibi iş hayatının fazlasıyla yoğun ülkelerde oldukça yaygındır.  Özellikle bireysel üretimlerde etkin bir yöntemdir. Aşağıdaki gibi birçok başlıkta hizmetler verilmektedir.

  • Kurgusu ve projesi hazırlanan roman taslaklarında
  • Türü ve çeşidi planlanan roman taslaklarında
  • Çocuklarına sürpriz yapmak ve çocuğunun kahramanı olduğu çocuk kitaplarında
  • Kendisinin veya bir başkasının hayatının kaleme alınması istenen biyografi ve otobiyografi kitaplarında
  • Konu başlıkları belirlenmiş kişisel gelişim, araştırma ve inceleme kitaplarında
  • Notları tutulmuş ve başlıkları belirlenmiş gezi veya anı kitaplarında
  • Taslak çalışması temel seviyede yapılmış akademik kitap veya tezlerde
  • Alan araştırması veya alan uygulaması yapılmış bilimsel kitap, makale veya tezlerde

Hayalet yazarlık hizmetinden nasıl faydalanabilirim?

Bu hizmetten faydalanmak veya daha detaylı bilgi almak için bizimle gönül rahatlığıyla iletişime geçebilirsiniz. Alanlarında uzman gölge yazarlarımızdan destek alabilirsiniz. Daha önce hazırladığı eserleri birçok farklı kulvarda yayımlanmış uzmanlarımız size hizmet etmeye hazır! Detaylı bilgi almak, gölge yazarlarla temasa geçmek ve eser sahibi olmak  için iletişim sayfamızdaki formu doldurabilir veya editor@yazarkocum.com adresine elektronik posta atarak iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp' ulaş