Kitap Çıkarmak İçin Gerekenler

Yazar Koçluğu, Editörlük ve Gölge Yazarlık

Kitap Çıkarmak İçin Gerekenler

Kitap çıkarmak için gerekenler nelerdir? Kitap yayınlamak için ne gerekiyor? Kitap yayınlamak için ne yapılması gerekiyor? Kitap yayıncılığına dair merak ettiklerinizi sizler için derledik.

Kitap çıkarmak için gerekenler

Kitap yayınlamak için gerekenler listesi birçok yazar ve yazar adayının merak ettiği başlıklardan birisidir. Uzun uğraşlar ve zaman harcanarak ortaya çıkan kitabın yayınlaması her yazar adayının en büyük hayalidir. Fakat günümüzde kitap yayınlatmak gerçekten zorlu bir süreç haline dönüşmüştür.

Kitap yayınlamak için ilk adım, kitabı kendiniz mi yoksa bir yayıncı aracılığıyla mı yayınlamak istediğinize karar vermektir. Yazarlar kitaplarını kendileri yayınlayarak okuyuculara ulaşabilirler. Ancak bu birçok yazar için zor bir süreçtir. Çünkü bir kitabın yayımlanmasının farklı aşamaları vardır. Bu adımları kısaca tartışmak yazarlık kariyerinizde size fayda sağlayacaktır.

Kitap çıkarmak için gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Öncelikle yazılacak eserin iyi bir editör veya düzeltmen tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Kitabınızın kapak tasarımının yapılması gerekmektedir.
  • Kitabınızın resmi olarak kitap olarak kabul edilebilmesi için ISBN gereklidir.
  • Kitabınız en önemli adımı olan bandrol almanız gerekmektedir.
  • Çalışmanızın bir matbaa veya dijital baskı merkezi ile anlaşmalı olarak basılması gerekmektedir.
  • Çalışmanız basıldıktan sonra bir dağıtımcı bulmanız ve onu kitapçılarda veya web sitenizde satmayı planlamanız gerekir.

Gördüğünüz gibi kitap yayınlamak için gerekenler listesi oldukça uzun. Günümüzde bir yazarın ya da yazar adayının tüm bu süreçleri tek başına geçmesi oldukça zor ve pahalı olacaktır. Aslında yazarın kendi kitabını kendisinin yayınlaması, tüm bu süreçlerin sağlanmasının yanı sıra, belli bir prestij kaybına neden olma riskini de beraberinde getirmektedir.

Kitap çıkarmak için gerekenler

Uygun fiyata kitap basımı

Yazarların kitap yayınlamasının en etkili yolu yayınevi aracılığıyladır. Ancak kağıt, matbaa vb. maliyetlerin artması nedeniyle yayınevlerinde basılı kitap fiyatları oldukça artmıştır. Bu yazının yazıldığı 2023 yılı ortalarında kitap basım maliyeti ortalama 25-40 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

Uygun fiyatlı kitap basımının en etkili yollarından biri Loti Kitap tarafından sunulan butik yayıncılık hizmetidir. Butik yayıncılığın temel felsefesi, yazarları kağıt ve baskı maliyetlerinden korumaktır. Bir kitabın basımında izlenen yol, klasik yayıncılık sistemlerinden farklı olarak en az bin, iki bin nüshaya ihtiyaç duymadan yapılmaktadır. Kitaplar belirli adetlerde hazırlanıp talep üzerine anında basılmaktadır. Bu sayede yazarlar, satışa sunulan kitapların basımı sırasında kağıt ve baskı maliyetlerinden kurtulurlar. Ayrıca kitaplar tüm çevrimiçi mağazalarda satılmakta ve çeşitli kitapçılarda bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak ve kitabı yayınlamak için Loti Kitap sitesi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yayın danışmanlığı, editörlük ve gölge yazarlık işlemleri için de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp' ulaş